Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednodenní výlet na pevnostní tvrz BOUDA 15.9.2012

16. 9. 2012

     Dne 15.9.2012 se uskutečnil dlouhodobě plánovaný výlet na místa pevnostních staveb              v kralické oblasti meziválečného období z let 1935-1938.Návštěva muzea československého opevnění v trvzi Bouda, která je nejlépe dochovanou stavbou na území České republiky.Návštěva byla dlouhodobě rezervována vzhledem k druhu prohlídky. Komplex tvrze je tvořen  soustavou pěti objektů propojených důmyslným podzemním systemem o délce 1,5 km. Prohlídka, která nám zabrala téměř  4 hodiny, se sestávala  s prohlídkou pěchotních srubů - každý má své jméno i číselné označení,prohlídkou otočných a výsuvných dělových věží - sestrojených na důmyslné konstrukci,dále prohlídkou vchodového srubu a jeho bojového zajištění. Dále jsme si prohlédli řadu originálních exponátů, pevnostních zbraní, pancéřového pěchotního zvonu, vážícího 50 tun, prohlídkou kolejištního a výtahového systemu, včetně svážnicového systemu zásobování.

Zajímavým zážitkem byla návštěva pietního místa, kde byl rozsáhlý seznam padlých v souvislosti meziválečným obdobím a to nejen příslušníků Československé armády, četnictva, policie, finanční stráže ale i zaměstnanců této stavby. Zde jsme uctili jejich památku.

Chtěli bychom poděkovat  našemu průvodci, který nám profesionálně vysvětloval všechny časové a datové události související s touto stavbou i s historickými událostmi.

 Dále jsme si prohlédli novou Kramářovu chatu na Suchém vrchu a na ní umístěnou stejnojmennou rozhlednu, ze které byl překrásný rozhled na všechny strany.

Ve fotoalbu několik fotografií.

Starosta SDH Antonín Koubský